Floryda- gospodarka, ludność, atrakcje

Gospodarka i przemysł Florydy

Floryda to stan położony w południowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Stolicą jest miasto Tallahassee. Powierzchnia wynosi 170 304 km². Główne miasta: Jacksonville, Tampa, Miami, Orlando. Wspólna północna granica z Alabamą i Gruzją. Dla PKB Floryda jest czwartą największą gospodarką w Stanach Zjednoczonych. Głównymi podatnikami państwa są firmy świadczące różnego rodzaju usługi, w szczególności usługi finansowe, przedsiębiorstwa handlowe, transportowe i publiczne, przedsiębiorstwa produkcyjne i budowlane.

Najważniejszym i najbardziej dochodowym obszarem gospodarki Florydy jest turystyka. Wspaniały klimat subtropikalny, znaczna liczba słonecznych dni w roku i setki kilometrów piaszczystych plaż przyciągają rocznie ponad 60 milionów turystów. Parki rozrywki, zwłaszcza w Orlando, przyciągają także licznych turystów i przyczyniają się do rozwoju branży turystycznej na Florydzie. Disney Park to największe centrum rekreacyjne na świecie, składające się z czterech parków tematycznych, ponad 20 kompleksów hotelowych w okolicy jeziora Buena Vista.

Drugą najważniejszą gałęzią gospodarki państwowej jest rolnictwo. Floryda jest liderem wśród amerykańskich stanów produkcji owoców cytrusowych, zapewnia około 2/3 całkowitej liczby upraw w USA, w tym prawie 75% pomarańczy, około 60% mandarynek i ponad 50% grejpfrutów. Znaczna część pomarańczy uprawianych w tym państwie idzie do przetworzenia, z czego oficjalny napój stanu Floryda to sok pomarańczowy.

Ponadto ważne uprawy rolne na Florydzie to: tytoń, trzcina cukrowa, truskawki, kukurydza, rośliny strączkowe, pomidory i różne warzywa. Bydło hodowane jest w państwowych gospodarstwach rolnych, a zwierzęta gospodarskie koncentrują się głównie na produkcji mleka. Rybołówstwo handlowe jest bardzo dobrze rozwinięte w tym stanie, Floryda jest jednym z największych dostawców ryb i owoców morza w Stanach Zjednoczonych: krewetki, kraby, homary i małże.

Przemysł wydobywczy na Florydzie jest również dobrze rozwinięty. W szczególności kopalnie fosforanowe skoncentrowane w Bown Valley są trzecim, co do wielkości sektorem gospodarki w państwie, który produkuje 75% wszystkich fosforanów potrzebnych amerykańskim rolnikom. Ponadto duża część gospodarki Florydy jest okupowana przez siły powietrzne Stanów Zjednoczonych. Państwo ma 24 bazy wojskowe, które zatrudniają ponad 100 tysięcy osób i co roku przekazują około 50 miliardów dolarów państwowej gospodarce.
Ludność Florydy

Stan Floryda stał się jednym z najszybciej rozwijających się stanów Ameryki od lat dwudziestych. Przez 70 lat jego populacja wzrosła prawie 13 razy, od 1920 do 1990 roku. W 2000 roku według spisu na Florydzie było 15 982 milionów ludzi, w 2018 roku wynosi 21,31 miliona. Średnia gęstość zaludnienia w stanie wynosi około 135 osób na km 2 stanowi to 8 miejsce w Stanach Zjednoczonych. Około 85% to obywatele zamieszkujący obszary dużych miast i kurortów. Istnieje również wielu obywateli żyjących na obszarach rolniczych państwa, w północno-zachodnich i centralnych regionach.

Południowe terytoria Florydy są praktycznie niezamieszkane. Odsetek ludności Florydy w 1990 roku wynosił: 0,3% Indian amerykańskich, 1,2% Azjatów, 13,6% czarnych, 83% białych obywateli. Mieszkańcy Ameryki Łacińskiej zamieszkujący na Florydzie to głównie byli Kubańczycy, a także dzieci tych, którzy opuścili wyspę w związku z rewolucją lat 50. XX wieku. Indianie na Florydzie są głównie potomkami plemienia Seminol, którego przodkowie zostali zmuszeni do wycofania się w bagna Everglades pod naporem białych w 1842 roku.

Według niektórych szacunków ponad pięć procent populacji Florydy to nielegalni imigranci. Uważa się, że państwo zajmuje szóste miejsce w Stanach Zjednoczonych pod względem liczby nielegalnych imigrantów wśród ludności. Cechą charakterystyczną Florydy jest bardzo duża liczba osób starszych żyjących w tym stanie. Wynika to z faktu, że ciepły klimat subtropikalny Florydy przyciąga zamożnych emerytów, zwykle klasy średniej, z innych stanów, a nawet innych państw.
Atrakcje Florydy

Najbardziej popularnym kurortem jest oczywiście Miami. Wielu turystów, w szczególności rodziny z dziećmi, przyjeżdżają na Florydę, aby odwiedzić Orlando z parkami Disney World, Sea World, Wet and Wild, Universal Studios, Islands of Adventure, Discovery Cove i Busch Gardens.

Ciekawa jest także Ekspozycja Kosmiczna w Centrum. Kennedy, Gatorland’s Alligator Land w Orlando, Salvador Dali Muzeum w centrum Petersburga uważany za największą kolekcję dzieł Dali poza Europą. Sunshine Skyway Bridge to najdłuższy most wantowy na świecie, Seminole i rezerwaty Indian Miccosukee.

Na wyspie Key Largo, która znajduje się 90 minut od Miami na Florida Keys, znajduje się pierwszy podwodny park w USA John Pennekamp Coral Reef State Park. Tutaj widać 3-metrową rzeźbę z brązu Chrystusa ważącą 1,8 tony, na głębokości 6 m pod wodą. 40 km na północ od Grand Miami leży miasto Fort Lauderdale. Wokół miasta rozciągają się długie plaże pierwszej klasy: Pompano Beach, Boca Reton, Palm Beach i inne, wokół których koncentrują się setki rezydencji i modnych kurortów.

Wszystkie plaże na Florydzie są miejskie, ale niektóre obszary plaży znajdujące się w hotelach kurortowych i ich własne są warunkami zamkniętymi. Na takich plażach leżaki i parasole są wydawane tylko gościom kompleksu hotelowego, ale nikt nie zabrania zwykłym turystom spędzania czasu na plażach hoteli.

Kwitnące miasto Tampa znajduje się na zachodnim wybrzeżu półwyspu i słynie z muzeów i parków. Ogrody Busha są uważane za najbardziej uderzający widok miasta. Również na Florydzie warto odkryć Narodowy Rezerwat Everglades 557,000 hektarów ziemi i wody z dobrze zachowanym dzikim subtropikalnym charakterem to trzeci, co do wielkości amerykański park narodowy. Dla urlopowiczów są wyjazdy do najpiękniejszych miejsc rezerwatu: do najczystszych jezior, gąszczy cyprysów i palm, na terenie rezerwatu jest nawet park orchidei. Turyści w tych miejscach będą również zaskoczeni różnorodnością gatunków: od pand i kolorowych ryb po potężne aligatory i niebezpieczne węże.

https://www.wyslijkwiaty.com/kwiaty-na-urodziny-c-139.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *