Historia powstania Florydy

Floryda była pierwszym rejonem w kontynentalnej części Stanów Zjednoczonych, odkrytym przez Europejczyków. W kwietniu 1513 r. hiszpański najeźdźca Juan Ponce de Leon, który szukał nowych terenów na północ od Kuby, przybył na wschodnie wybrzeże obecnego stanu Floryda. To Juan Ponce de Leon nazwał najpierw ziemie La Florida, która później stała się oficjalną nazwą państwa.

W kolejnych latach Hiszpanie nadal najeżdżali Florydę. Ale ich pierwsze próby zakończyły się niepowodzeniem. W drugiej połowie XVI wieku Francuzi zaczęli wykazywać zainteresowanie Florydą. W 1564 roku, na północno-wschodnim wybrzeżu, założono Fort Caroline, pierwszą francuską kolonię w Stanach Zjednoczonych. Hiszpanie nie chcieli tak łatwo się poddać, a w 1565 roku zbudowali warowny Fort San Agustin, z którego wyrosło miasto St. Augustine, jedno z najstarszych miast w Stanach Zjednoczonych. Nieco później hiszpańscy żołnierze zdobyli francuski fort Caroline.

W XVII wieku Hiszpanie nadal zdobywali Florydę, ustanawiając nowe osady tłumiąc okresowo wybuchające powstania Indian. W wyniku wielu starć zbrojnych pozycje hiszpańskie na półwyspie Florydy zostały poważnie osłabione, a migracja Indian Seminole z północy rozpoczęła się na opuszczonych ziemiach, co z kolei przysporzyło armii USA wiele kłopotów.

Od 1814 do 1818 r. miała miejsce pierwsza wojna seminolska. Była to seria bitew wojskowych pomiędzy Indianami a armią amerykańską pod dowództwem Andrew Jacksona. Ta wojna pokazała, że Hiszpania nie jest w stanie ochronić swoich posiadłości na Florydzie.

Aby ułatwić życie swoim obywatelom w 1823 roku, rząd USA zawarł umowę z plemionami indiańskimi. Zgodnie z tym traktatem, Indianie byli zobowiązani do pokojowego i zgodnego z prawem życia w rezerwacie w centralnej części Florydy, a także do uwolnienia więźniów w zamian za dostarczanie żywego inwentarza, żywności i narzędzi rolniczych.

Następnie, w 1830 r. Kongres Stanów Zjednoczonych przyjął ustawę, według której wszyscy Indianie zostali eksmitowani na ziemie na zachód od rzeki Missisipi. Wszystkie te okoliczności doprowadziły do powstania w 1835 roku drugiej wojny seminolskiej. Ta wojna była dość długa, tylko w 1842 roku, armii USA udało się stłumić opór Indian na Florydzie, ponosząc znaczne straty. Prawie wszyscy Indianie zostali przymusowo przeniesieni na ziemie na zachód od rzeki Missisipi, na terytorium Oklahomy. Nastąpiło to 3 marca 1845 roku, kiedy Floryda stała się 27 państwem amerykańskim.

Podczas wojny secesyjnej Floryda stanęła po stronie Konfederatów, po 1868 roku, stan powrócił do Unii i rozpoczął się szybki rozwój gospodarczy regionu. Powstały nowe linie kolejowe, pod koniec XIX wieku Floryda stała się jednym ze światowych centrów turystycznych. W latach 30-40 XX wieku nastąpił gwałtowny wzrost liczby mieszkańców państwa. Po drugiej wojnie światowej przemysł obronny zaczął aktywnie rozwijać się, przykładem tego jest fakt, że władze postanowiły zbudować kosmodrom na przylądku Canaveral. Od lat 80-tych turystyka, usługi i państwowy sektor przemysłowy są głównymi gałęziami gospodarki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *